Gebelik

Doğal Doğum ve Avantajları

Doğal doğum genellikle kadının görmüş olduğu âdetinin son gününden hesaplanarak gebeliğin 38 ve 42 haftaları içerisinde annenin rahminin doğal olarak kasılması sonucunda rahatlıkla bebeği dışarıya doğru doğum kanalından iterek doğmasına doğal doğum denmektedir. Hiç bir müdahale gerektirmeden kadının kasılmaları neticesinde kuvvetli olarak bebeği iterek doğurmasıdır. Doğal doğumlar genellikle ilk doğum yapacak kadınlarda 12ve ikinci doğumlarda ise 8 saat sonra bebekler doğmaktadır.

Doğal doğumun başladığını gösteren belirtiler:

 • Kadında düzenli olarak gelen sancı ve kasılmalar giderek şiddetli kasılmalar görülür
 • Nişanın bozulması yani kadından sümüksü ve kanlı akıntı gelmesi
 • Öncelik olarak suyun gelmesi daha sonra ise doğum ağrılarının başlaması

Bu belirtiler görüldükten sonra kadın hemen hastaneye gitmelidir. Annenin nabzı, ateşi ölçülerek bebeğin doğum kanalındaki duruşuna, rahim ağzındaki açıklığa, su kesesinin durumu ve bebeğin sağlığına bakılır. Doğal doğumda bebeğin başı doğum kanalına yerleşmiş vaziyettedir. Doğumun başlaması ile yapılan muayene sonunda bebeğin nasıl doğacağı belirlenir ve doğal doğum süreci başlar. Her şey yolunda giderken bazen korku sebebi ile anne adaylarının sancıları kesilmektedir. Hatta doğal doğum yapmak istemezler.

Çünkü kişinin bilinçaltında bebeği doğuramamak ve olan şiddetli ağrılara dayanamayacağını düşünür. Özellikle ilk doğumu olan kadınlarda çevre faktörünün büyük etkisi olmaktadır. Kadının kulaktan dolma doğum hikâyelerini göz ardı ederek ciddiye almamalıdır. Bu tür korkuları olan kadınları bilgilendirerek doğum fobilerini yenmede yardımcı olunmalıdır. Doğal gelişecek bir doğum problemli bir duruma her an dönüşebilir.

Çünkü en büyük rolü kadın oynamaktadır. Bu durumda doktorlar suni sancı vererek doğumun başlamasına yardımcı olurlar. Suni sancının verilmesi ile 12 veya 24 saat arasında bebeğin doğumu başlayarak gerçekleşir. Oysa hiçbir riski olmayan doğal doğumlar kadın için çok sağlıklıdır. Çünkü doğum sonrasındaki iyileşme süreci hızlı olmaktadır. Kısa sürede normal yaşamına hemen döner.

DOĞAL DOĞUMUN AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Doğal anne ve bebek açısından sağlıklı bir doğum şeklidir.
 • Hiçbir şekilde dışarıdan müdahale gerektirmeden kendiliğinden olan doğumdur
 • Doğal doğum yapıldıktan sonra iyileşme süreci kısa olmaktadır.
 • Doğal doğumdan sonra annenin vücudu kısa zamanda toparlar
 • Doğal doğumda dikiş gerekmez ama çok hafif ağrı durumu olmaktadır.
 • Doğal doğumda olan sancıların bebeğin akciğer fonksiyonu için büyük faydası olmaktadır

DOĞAL DOĞUMUN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

 • Doğal doğumda süreç doğal olarak ilerler
 • Doğal doğum esnasında nadirde olsa bebeğin oksijen alımı kesilebilir ve doğum kanalında ilerlemesi durabilir
 • Nadir durumlarda bebeğin vajinada sıkışarak yırtıkların meydana gelmesi
 • Doğal doğum kadında karın bağlarında sarkmalara yol açabilmektedir
 • Doğum sürecinin uzun olması sebebi ile annede psikolojik olarak etkilenmeler olabilir
 • Ikınma süreci uzun sürdüğünden ağrılar meydana gelebilir

Sıla Yılmazer

Ben Sıla Yılmazer, tutkulu bir kadın doğum hemşiresi olarak kadın sağlığına adanmış bir sağlık profesyoneliyim. Doğum hemşiresi olma yolculuğuma İstanbul'da doğup büyüyerek başladım. İnsanlara yardım etme ve sağlık alanında hizmet verme tutkumu genç yaşlarda keşfettim ve bu beni doğum hemşiresi olmaya yönlendirdi. Üniversite eğitimimi birinci sınıf bir üniversitede tamamladım ve kadın doğum hemşiresi olarak nitelikli bir uzmanlık kazandım. Kariyerime bir doğum kliniğinde başlamamın ardından anne adaylarına destek olmak için sabırsızlanıyorum. Onların yanında olmak, doğum sürecinde rahatlamalarını sağlamak ve güvende hissetmelerini sağlamak benim için en önemli önceliklerden biridir. İşimi yaparken empati yeteneğimi kullanarak anne adaylarına duygusal ve fiziksel destek sunmaya çalışıyorum. İletişim becerilerimle her bir anne adayıyla etkili bir iletişim kurarak ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor ve onları yönlendirerek doğum sürecinde rahatlatıcı teknikler uygulamalarını sağlıyorum. Kadın sağlığı ve doğum süreci konularında sürekli olarak kendimi güncel tutmak için araştırmalar yapmaya ve mesleğimdeki en son gelişmeleri takip etmeye önem veriyorum. Amacım, her anne adayının sağlıklı ve olumlu bir doğum deneyimi yaşamasını sağlamak ve onlara destek olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaktır. Kadınların doğum sürecinde güvende hissetmeleri, onları rahatlatmamıza ve sağlıklı bir başlangıç yapmalarına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu