Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Herkese Uygun mu ?

Tüp Bebek Tedavisi Herkese Uygun mu sorusunun cevabını bir çok insan aramaktadır. Tüp bebek yöntemi şüphesiz en çok tercih edilen yardımcı üreme tekniğidir. Fakat her kısırlık sorununda uygulanamadığı gibi bazı durumlarda da kaçınılmaz olarak uygulanması gerekir. Bu yazıda tüp bebek tedavisinin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Kısırlık ve Tedavi Yöntemleri

Günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından biriside kısırlık (infertilite) sorunudur. Pek çok aile çok arzu ettikleri halde bebek sahibi olamamaktadır. Uzun süre hiçbir korunma tedbiri almadıkları ve düzgün bir cinsel hayatları olduğu halde hamilelik belirtisi gözlenememiş pek çok çift mevcuttur. Bu duruma neden olan en büyük etken kısırlıktır. Kısırlığın pek çok nedeni olabilir. Ülkemizde kısırlığa çare olarak değişik metotlar uygulanmaktadır.

Klasik Tüp Bebek yöntemi

Bu yöntemler çocuk sahibi olamayan pek çok aileye umut aşılamıştır. Bu yöntemlerden birisi klasik tüp bebek uygulamasıdır. Klasik tüp bebek metodunda yumurta toplanır. Daha sonrasında ise yumurtaların bulunduğu her bir kaba bir adet yumurta konduktan sonra etrafına elli ila yüz bin civarında sperm konulur ve spermin yumurtayı olağan bir şekilde döllemesi beklenir. Bu klasik tüp bebek metodudur.

Mikroenjeksiyon Yöntemi

İkinci yöntem ise mikroenjeksiyon yöntemidir. Bu ise tek bir yumurtanın içine özel mikro manipülatör denilen bir alet sayesinde kıl şeklinde ince bir enjektörün içine bir tek spermin alınarak, iğne yapma şeklinde spermi yumurtanın içine iterek ertesi gün yumurtanın döllenip döllenmediğine bakılarak uygulanan bir yöntemdir.

Klasik tüp bebek tedavisi, mikroenjeksiyon yöntemine göre biraz daha düşüktür. Günümüzde hemen hemen tüm tüp bebek laboratuarlarında mikroenjeksiyon metodu çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Çok sık karşılaşılan tüp bebek rahatsızlığının türlü nedenleri vardır. Bunların başlıca nedenleri şunlardır:

  • Yumurtlama sorunları,
  • Kadının yaşı,
  • Endometriozis,
  • Çevresel faktörler,
  • Tıkalı ya da hasarlı tüp,
  • Alerjik sebepler,
  • Alınan bazı ilaçlar.

Uygulama Başarıları

Yapılan her tüp bebek tedavisinde tutma şansı bir değildir. Uzmanlara göre her yüz tüp bebek uygulamasından altmış yetmiş uygulama başarı vermektedir. Erkeğin spermlerinde şekil ve hareket bozukluğu fazla ise, yumurtalıklarda şekil ve kalite problemi varsa, endometriozis varsa bu oranların biraz daha düşük olabileceği bildirilmiştir. O yüzden tüp bebek uygulamasında yüzde yüz başarı diye bir durum dünyanın hiçbir yerinde yoktur.

Tüp bebek tedavisi başarılı olmadığı zaman tekrar uygulamada bir sakınca yoktur ama yapılan çalışmanın ardından birkaç ay beklemek daha uygundur.

Yumurtlama tedavisinde kullanılan ilaçlar yumurtalıklarda büyüklüğe neden olmaktadır. Bu büyüklüğün normal seviyeye gelmesi için aradan birkaç ay geçmesi gerekmektedir. Eğer iyi bir uygulama yapıldığı halde gebelik oluşmamışsa o zaman rahmin iç duvarı yeniden incelenmelidir. Yine iyi kalitede embriyo verilmesine rağmen embriyo tutunamamışsa tüplerin yeniden incelenmesi gerekir.

Kimlere Uygulanmalı?

Tüp bebek tedavisi diğer yöntemlerle bebek sahibi olamayan her türlü çifte uygulanabilir.

Yalnız, anne ya da babada ciddi hastalıklar varsa tüp bebek tedavisi uygulanamayabilir. Bu konularda çok dikkatli olunmalıdır. Bu yöntemle dünyaya gelen bebeklerde diğerlerine göre ciddi bir rahatsızlık olduğu söylenemez. Yapılan araştırmalarda bu konu ile ilgili ciddi bir sorun saptanmamıştır. Normal şartlarla oluşan gebeliklerde risk ne kadarsa bunlarda da risk o kadardır.

Sıla Yılmazer

Ben Sıla Yılmazer, tutkulu bir kadın doğum hemşiresi olarak kadın sağlığına adanmış bir sağlık profesyoneliyim. Doğum hemşiresi olma yolculuğuma İstanbul'da doğup büyüyerek başladım. İnsanlara yardım etme ve sağlık alanında hizmet verme tutkumu genç yaşlarda keşfettim ve bu beni doğum hemşiresi olmaya yönlendirdi. Üniversite eğitimimi birinci sınıf bir üniversitede tamamladım ve kadın doğum hemşiresi olarak nitelikli bir uzmanlık kazandım. Kariyerime bir doğum kliniğinde başlamamın ardından anne adaylarına destek olmak için sabırsızlanıyorum. Onların yanında olmak, doğum sürecinde rahatlamalarını sağlamak ve güvende hissetmelerini sağlamak benim için en önemli önceliklerden biridir. İşimi yaparken empati yeteneğimi kullanarak anne adaylarına duygusal ve fiziksel destek sunmaya çalışıyorum. İletişim becerilerimle her bir anne adayıyla etkili bir iletişim kurarak ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor ve onları yönlendirerek doğum sürecinde rahatlatıcı teknikler uygulamalarını sağlıyorum. Kadın sağlığı ve doğum süreci konularında sürekli olarak kendimi güncel tutmak için araştırmalar yapmaya ve mesleğimdeki en son gelişmeleri takip etmeye önem veriyorum. Amacım, her anne adayının sağlıklı ve olumlu bir doğum deneyimi yaşamasını sağlamak ve onlara destek olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaktır. Kadınların doğum sürecinde güvende hissetmeleri, onları rahatlatmamıza ve sağlıklı bir başlangıç yapmalarına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu