Tüp Bebek

Tüp Bebek Merkezi Seçimi

Hastaların tüp bebek merkezi seçimi konusu günümüzde son derece tartışmalıdır. Hastaların her şeyden önce tıbbi anlamda tüp bebek adayı olup olmadıklarına bir uzman tarafından karar verilmelidir. Ne yazık ki birçok hasta uzman olmayan kişilerden aldıkları bilgilerle panik içerisinde çocuklarının olmayacağını düşünerek yönlendirildikleri ilk tüp bebek merkezine başvurmaktadırlar.

Bir tüp bebek merkezinin doğru seçenek olup olmadığı o merkezin gebelik oranlarıyla alakalıdır. Bu oranlar ise gerçeği yansıtmaktan çok uzaktır. Bunun en önemli sebebi ise gerçek tıbbi gerekçelerle yapılan tüp bebek tedavilerinin sınırlı olmasıdır. Ailenin beklentisi olan bir an önce çocuk sahibi olma fikri doktorların en son seçenek olan tüp bebek tedavisini ilk sırada uygulamasında etkili olmaktadır.

Tüp bebek başarı oranları nasıl etkilenir?

Sadece tüplerinde tıkanıklık olan bir genç bir anne adayı ile 40 yaş civarı yumurta rezervi az bir anne adayını karşılaştırdığımız zaman aralarında gebelik oranları açısından fark olacaktır. Bir merkezin hasta populasyonunun çoğunu daha çok genç ve belki de daha kolay yöntemlerle (aşılama v.s) çocuk sahibi olabilecek hastalar oluşturabilir. Bu merkezin gebelik oranları doğal olarak daha yüksek olacaktır.

Seçim yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Yukarıdaki açıklamalardan sonra bir merkez seçmenin zor olabileceği anlaşılabilir.Dikkat edilmesi gereken hususların başında seçmeyi planladığınız merkezin ne kadar süreyle hizmet verdiği gelmektedir. Bu konu merkezin ve çalışanlarının tecrübesi açısından önemlidir. Bir diğer nokta bu merkezin hastalar tarafından ne kadar tercih edildiğidir. Başarısı düşük olan bir tüp bebek merkezi doğal olarak pek tercih edilmeyecektir. Üçüncü soru ise gebelik oranlarıdır. Bu rakamlar daha önce de bahsettiğimiz gibi tam olarak gerçekleri yansıtmamakla birlikte merkezden gebe olarak ayrılma olasılığınızın yüksek olması anlamına gelmektedir.

Tüp bebek tedavisi yapılırken hastalara dürüst şekilde tedavinin uygulanması ise üzerinde en fazla durulması gereken konudur. Hastalar seçimlerini yaparken genellikle merkezinden ve doktorundan memnun kalan başarılı bir tedavi almış yakınlarının tavsiyesiyle hareket etmektedir. Bu durum çocuk isteyen çift için elle tutulan bir dayanak noktasıdır.

Tüp bebek merkezi seçimi neden önemli?

Tüp bebek merkezi seçiminin önemi sadece çocuk sahibi olmak şekilde algılanmamalıdır. Tüp bebek tedavisi sadece maliyetli değil ayrıca zaman ayırması gereken bir süreçtir. Bunların dışında çocuk sahibi olmak isteyen çift için psikolojik sonuçları da olur.

Tup Bebek Merkezi Secimi
Tüp Bebek Merkezi Seçimi

Ne zaman başvurulmalı?

Birçok çift için çocuk sahibi olamamak çevrelerindeki insanlar tarafından utanılacak bir durum olarak algılanmaktadır.Bu faktör çiftin derhal bir tüp bebek merkezine başvurmasını sağlar. Kısırlığın tarifi evlendikten bir yıl içerisinde düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamamaktır. Bu durum önceden kısırlığa yol açacak herhangi bir hastalık tanısı alınmadığı durumlarda yeni evli bir çiftin bir uzmana başvurması için bir yıl beklemesi demektir. Bu durum ailesinde kısırlık tanısı olan veya ileri yaştaki anne adayları için geçerli değildir. Bu koşullarda çocuk sahibi olamayan çiftler kendi kadın doğum uzmanlarına başvurmalı ve uygun tedavi planlanmalıdır.

Genç çiftler için evliliğin ilk ayında gebe kalamadığı için başvurmak her ne kadar gereksiz ise bir yıl geçmesine rağmen bir uzman yardımı almamak da ihmal olarak değerlendirilmektedir.

Sıla Yılmazer

Ben Sıla Yılmazer, tutkulu bir kadın doğum hemşiresi olarak kadın sağlığına adanmış bir sağlık profesyoneliyim. Doğum hemşiresi olma yolculuğuma İstanbul'da doğup büyüyerek başladım. İnsanlara yardım etme ve sağlık alanında hizmet verme tutkumu genç yaşlarda keşfettim ve bu beni doğum hemşiresi olmaya yönlendirdi. Üniversite eğitimimi birinci sınıf bir üniversitede tamamladım ve kadın doğum hemşiresi olarak nitelikli bir uzmanlık kazandım. Kariyerime bir doğum kliniğinde başlamamın ardından anne adaylarına destek olmak için sabırsızlanıyorum. Onların yanında olmak, doğum sürecinde rahatlamalarını sağlamak ve güvende hissetmelerini sağlamak benim için en önemli önceliklerden biridir. İşimi yaparken empati yeteneğimi kullanarak anne adaylarına duygusal ve fiziksel destek sunmaya çalışıyorum. İletişim becerilerimle her bir anne adayıyla etkili bir iletişim kurarak ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor ve onları yönlendirerek doğum sürecinde rahatlatıcı teknikler uygulamalarını sağlıyorum. Kadın sağlığı ve doğum süreci konularında sürekli olarak kendimi güncel tutmak için araştırmalar yapmaya ve mesleğimdeki en son gelişmeleri takip etmeye önem veriyorum. Amacım, her anne adayının sağlıklı ve olumlu bir doğum deneyimi yaşamasını sağlamak ve onlara destek olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaktır. Kadınların doğum sürecinde güvende hissetmeleri, onları rahatlatmamıza ve sağlıklı bir başlangıç yapmalarına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu