Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri

Tüp Bebek Tedavisinde Çıkabilecek Komplikasyonlar

Her hangi bir hastalıktan dolayı kişiye uygulanan her tedavi sonucunda beklenti tedavinin başarılı olmasıdır. Fakat her tedavinin az da olsa bazı riskleri vardır. Ancak olumlu sonuçlara ulaşmak için bu risklerin de göze alınması gerekir. Uygulan bütün tedavilerde kullanılan ilaçların az çok yan etkisi vardır. Tüp bebek uygulamaları da anne ve baba olmak isteyen çiftlere uygulanan ve başarı sağlayan bir tedavidir. Ancak her tedavide olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de oluşabilecek bazı komplikasyonlar vardır. Bu komplikasyonlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

Çoğul gebelikler: tüp bebek tedavisinde oluşabilecek en önemli komplikasyonlardan biri çoğul gebelik riskidir. Çoğul gebelikler erken doğuma ve daha birçok sağlık problemine yol açabilir. Çoğul gebeliğe neden olan en önemli sebep fazla sayıda embriyo transferidir. Ancak Türkiye de çoğul gebelikleri en aza indirmek için bazı yasaklamalar koyulmuştur. Tek embriyonun yeterli görüldüğü hastalarda bir embriyodan fazlası yasaklanmıştır. Embriyo sayısı en fazla 3 embriyo transferi ile sınırlandırılmıştır.

Over torsiyonu: yumurta toplama aşamasında oluşabilecek bir komplikasyondur. Genellikle OHSS sendromu gelişen hastalarda daha sık rastlanılır. Tüp bebek tedavisinde gelişme riski oldukça düşüktür.

Enfeksiyon: tedavi sırasında rahim ve yumurtalıklarda enfeksiyon gelişme olasılığı vardır. pelvik enfeksiyon çok düşük ihtimallerde yumurta toplama işlemi ile alakalı gelişebilir. Ancak antibiyotik tedavisi ile engellenebilen bir durumdur.

Kanama: yine yumurta toplama aşamasında ortaya çıkabilecek bir komplikasyondur. Ancak geçici bir sorundur.

Dış gebelik riski: tüp bebek uygulamalarında embriyo transferini takip eden 12. Gün kanda gebelik testi yapılır. Gebelik testinden yaklaşık 2 hafta sonra ultrason muayenesi yapılır ve gebelik kesesi kontrol edilir. dış gebeliğin belirlenmesi için ultrason muayene çok önemli bir ayrıntıdır.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı olarak komplikasyon gelişme olasılığı var mıdır?

Tüp bebek tedavisinde şimdiye kadar hastaya uygulanan ilaçların hiçbir zararı kanıtlanmamıştır. İlaçlardan dolayı tek gerçekleşebilecek OHSS sendromudur. İlaçlardan dolayı ilaçların uygulandığı alanda şişlik, morluk ve ağrı oluşabilir. Bu durum kısa sürede kendiliğinden geçebilen ve müdahaleye gerek duyulmayan bir durumdur.

Tüp bebek erken menopoza yol açar mı?

Tüp bebeğin hiçbir aşaması erken menopoza yol açmaz. Menopoz ilerleyen yaş ile doğal olarak ortaya çıkan bir durumdur.

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıklar herhangi bir zarara uğrar mı?

Tüp bebek tedavisinde anne adayına uygulanan ilaçlar yumurtalık kalitesini düşürmez. Yumurtalık kalitesi yaşa bağlı olarak bozulur.

Tüp bebek tedavisinde karşılaşılabilecek başka sorunlar

  • Yumurtalarda gerektiği kadar gelişme sağlanamaması
  • İhtiyacı karşılayacak yumurta toplanamaması
  • Döllenme işleminin başarısız olması
  • Transfer edilen embriyonun anne rahmine tutunamaması

Bu tarz problemler tedavi açısından oldukça önemlidir. Bu gibi problemlerden dolayı tedavi sonlandırılabilinir. Ancak hastaya uygulanan başka tedavi basamakları ile tüp bebek tedavisinde başarı sağlanabilir.

Sıla Yılmazer

Ben Sıla Yılmazer, tutkulu bir kadın doğum hemşiresi olarak kadın sağlığına adanmış bir sağlık profesyoneliyim. Doğum hemşiresi olma yolculuğuma İstanbul'da doğup büyüyerek başladım. İnsanlara yardım etme ve sağlık alanında hizmet verme tutkumu genç yaşlarda keşfettim ve bu beni doğum hemşiresi olmaya yönlendirdi. Üniversite eğitimimi birinci sınıf bir üniversitede tamamladım ve kadın doğum hemşiresi olarak nitelikli bir uzmanlık kazandım. Kariyerime bir doğum kliniğinde başlamamın ardından anne adaylarına destek olmak için sabırsızlanıyorum. Onların yanında olmak, doğum sürecinde rahatlamalarını sağlamak ve güvende hissetmelerini sağlamak benim için en önemli önceliklerden biridir. İşimi yaparken empati yeteneğimi kullanarak anne adaylarına duygusal ve fiziksel destek sunmaya çalışıyorum. İletişim becerilerimle her bir anne adayıyla etkili bir iletişim kurarak ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor ve onları yönlendirerek doğum sürecinde rahatlatıcı teknikler uygulamalarını sağlıyorum. Kadın sağlığı ve doğum süreci konularında sürekli olarak kendimi güncel tutmak için araştırmalar yapmaya ve mesleğimdeki en son gelişmeleri takip etmeye önem veriyorum. Amacım, her anne adayının sağlıklı ve olumlu bir doğum deneyimi yaşamasını sağlamak ve onlara destek olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaktır. Kadınların doğum sürecinde güvende hissetmeleri, onları rahatlatmamıza ve sağlıklı bir başlangıç yapmalarına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu