Gebelik

Yalancı Hamilelik Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Yalancı hamilelik nedir?

Yalancı gebelikte kadın kendisini tıpkı bir hamile bir kadın gibi hisseder. Gebeliğin tüm belirtilerini de gösterebilir. Bu durumda kadın kendisini hamile zannedebilir. Gebelik belirtilerini anımsatan kusma, bulantı ve karın şişmesi gibi şikayetler yaşar. Kadının tüm bu belirtilerinin neden içinde bulunduğu ruh halinin bedenini etkileyebildiğidir. Yalancı hamileliğin testi kanda yapılacak testin negatif çıkması ile belli olmaktadır. Ancak yalancı gebelik çok nadir görülen bir durumdur.

Yalancı hamileliğin belirtileri nelerdir?

Yalancı hamileliğin belirtileri gerçek hamileliğe o kadar yakındır ki çoğu zaman kan testi ile ortaya çıkmaktadır. Yalancı hamilelik özellikle çok fazla çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda görülmektedir. Yalancı hamilelik durumlarında ruhun bedene şekil vermesi halinden bahsedebiliriz. Buna göre tüplerinde sorun olan veya rahmi alınmış kadınlar sık sık gebe olduklarını sanarak doktora giderler. Fakat hiçbir şekilde gerçek sonuca ulaşamazlar. Çünkü yalancı gebelik psikolojinin bedene şekil vermesi ve kadını bu belirtilere yönlendiren bir etmendir.

Yalancı hamilelik yaşayan kadınların adetleri düzensizleşebilir ve adet göremeyebilirler. Ayrıca memelerde hassasiyetleşme ve meme uçlarında büyüme de yaşanır. Bulantı, kusma ve karın şişmesi gibi durumlarda olur. Bazı durumlarda yalancı hamilelik yaşayan kadınlar bebeğin hareketlerini dahi hissedebildiklerini söylemişlerdir.

Yalancı gebeliğin tüm belirtileri 2 ay kadar sürmektedir. Ancak bazı durumlarda 9 ay da sürebilmektedir ve anne 9. ayda gerçek gebe bir kadın gibi kilo almış olabilir.

Yalanci hamileligin tedavisi mumkun mudur
Yalancı hamileliğin tedavisi mümkün müdür?

Yalancı hamileliğin tedavisi mümkün müdür?

Yalancı hamileliğin tedavisi mümkündür ve uzman bir psikiyatrist ile uzman bir jinekolog doktorunun birlikte çalışmaları gerekmektedir. Çünkü yalancı gebelik yaşayan bir kadının hem psikolojik hem de durumun negatifliğinin sebebinin anlatılması için kadın doğum uzmanı bir doktorun birlikte tedaviyi yürütmeleri çok önemlidir. Yalancı hamileliğin psikolojik nedenlerinin de çok iyi incelenmesi gerekmektedir. Psikoterapiler ile yalancı hamileliğe neden olan ruhsal durumun ortadan kaldırılmasına çalışılmalıdır.

Yalancı hamileliğin kesin olarak anlaşılmasını sağlayan testler

Yalancı hamileliğin belirlenmesinin anlaşılmasında en kolay, en hızlı ve en net şekilde belirleyen yöntem ultrason yöntemidir. Doktor yalancı hamilelik yaşayan kadını ultrasona alır ve kadın incelenmeye başlanır. Ancak bebeğin kalp atışlarının duyulmaması veya fark edilmemesi, rahmin içinde de hamilelik için hiçbir belirtinin olmaması yalancı hamilelik yaşandığını gösterir.

Yalancı hamileliğin anlaşılmasının bir diğer yöntemi de yapılan kan testidir. Gebeliğin negatif çıkması kadının yalancı hamilelik yaşadığını göstermektedir.

Yalancı hamilelik kimlerde görülür ve neden yaşanır?

Yalancı hamileliğin nedeninin kesin sonucu henüz tam netleşmemiştir. Ancak doktorların büyük bir kısmı yalancı hamileliğin psikolojik sebeplerden ötürü beyini yanlış yönlendirerek hamilelik hislerine neden verdiği görüşündeler. Yalancı hamilelik en çok kısırlık sebebiyle hamile kalamayan ve ya menopoza giren kadınlarda yaşanmaktadır. Beyindeki yanlış sinyaller sonucu kadının hormonlarında bazı değişiklikler yaşanıyor. Bu hormonel değişimler kadının fizyolojisini de etkiliyor ve kadın kendisini bir süre sonra hamile kabul ediyor. Ancak yalancı hamileliğin görülme olasılığı oldukça düşüktür. Bu rakam 22.000 kadında 1’dir.

Sıla Yılmazer

Ben Sıla Yılmazer, tutkulu bir kadın doğum hemşiresi olarak kadın sağlığına adanmış bir sağlık profesyoneliyim. Doğum hemşiresi olma yolculuğuma İstanbul'da doğup büyüyerek başladım. İnsanlara yardım etme ve sağlık alanında hizmet verme tutkumu genç yaşlarda keşfettim ve bu beni doğum hemşiresi olmaya yönlendirdi. Üniversite eğitimimi birinci sınıf bir üniversitede tamamladım ve kadın doğum hemşiresi olarak nitelikli bir uzmanlık kazandım. Kariyerime bir doğum kliniğinde başlamamın ardından anne adaylarına destek olmak için sabırsızlanıyorum. Onların yanında olmak, doğum sürecinde rahatlamalarını sağlamak ve güvende hissetmelerini sağlamak benim için en önemli önceliklerden biridir. İşimi yaparken empati yeteneğimi kullanarak anne adaylarına duygusal ve fiziksel destek sunmaya çalışıyorum. İletişim becerilerimle her bir anne adayıyla etkili bir iletişim kurarak ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor ve onları yönlendirerek doğum sürecinde rahatlatıcı teknikler uygulamalarını sağlıyorum. Kadın sağlığı ve doğum süreci konularında sürekli olarak kendimi güncel tutmak için araştırmalar yapmaya ve mesleğimdeki en son gelişmeleri takip etmeye önem veriyorum. Amacım, her anne adayının sağlıklı ve olumlu bir doğum deneyimi yaşamasını sağlamak ve onlara destek olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaktır. Kadınların doğum sürecinde güvende hissetmeleri, onları rahatlatmamıza ve sağlıklı bir başlangıç yapmalarına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu