Jinekoloji

Endometriyal Polip

ENDOMETRİYAL POLİP NEDİR?

Endometriyal polip rahim’in iç yüzeyinde dokudan kaynaklı olan iyi huylu bir et parçası veya et beni olarak bilinir. Rahim’in iç yüzeyinde bazı bölümlerde normalden fazla büyümesi durumunda rahim boşluğa doğru itilir ve polip meydana gelir. İtilen dokular endometriyum ile olan bağlantıyı kaybetmez. Rahimdeki bu bağlantı çok ince ise buna saplı polip denir. Saplı polipler zamanla rahim’in dışına sarkabilir. Endometriyal polipler sadece bir tane yâda duruma göre sayısı fazla olabilir.

ENDOMETRİYAL POLİP İN NEDENİ NEDİR?

Poliplere neden olan faktörler bilinmez. endometrial hiperplazine  genelde fazla östrojenin salgılanması ‘nın neden olduğu düşünülür. Meme kanserinde tamoksifen tedavisi alan kişilerde endometriyal poliplere sık rastlanmaktadır.

ENDOMETRİYAL POLİP İN BELİRTİLERİ NELERDİR?

En çok rastlanan problemler kanamanın fazla olmasıdır. Regli kanamasının fazla olması veya iki regli döneminin arasında lekeli kanamalar olması polip’in belirtisidir. Menopoza girmiş kadınlarda da görülen kanamaların sebebinde endometriyal polip olabilir. Bazı kişilerde regli sonrasında akıntı ile birlikte kahverengi lekelerin gelmesi polip olabileceğini gösterir. Düzensiz kanamalar ve cinsel ilişki esnasında olan kanamalar regli olduğu dönemde oluşan kramplar gibi belirtilere neden olabilir.

Cinsel ilişki sonrasında olan kanamalarda veya ağrılı durumlarda rahim azgından sarkan polipler (servi kal polip)yâda endometrial polip olup olmadığı anlaşılır.

KISIRLIK RİSKİ TAŞIYAN KİŞİLER ÇOCUK SAHİBİ OLABİLİR Mİ?

Kısırlık ve tekrarlayan düşüklerde endometrial polip kısırlığa neden olmaktadır. Embriyolar polip üzerinde yerleştiğinde gebelik kesesi polipin dışına yani endometrial alanda sağlıklı bir gebelik meydana gelmez. Kısırlık yaşayan çiftler tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olabilirler. Poliplerde kanser riski olmayacak kadar azdır.

ENDOMETRİAL POLİP TANISI NASIL KONUR?

  • Endometriyal Polip kanama şikâyeti nedeniyle doktora giden hastanın rahim’in iç tabakası patoloji uzmanının incelemesi sonucunda tanı konur.
  • Jinekolojik muayenede gözle görülen rahim ağzından sarkan polip şüphesi doğar.
  • Histerolpingografi sistemi büyük poliplerin saptanmasına yardımcı olmaktadır.
  • Rutin olarak trans vajinal ultrasonografi ile polipleri görme olasılığı %66 olurken sonohisterografi ile %69 olmaktadır.
  • Doktor muayenesinde gözle görülen polipler hemen tedaviye başlanabilir.
  • Vajinal kanamaların durdurulması için yapılan kürtajlarda patolojik işlemden sonra polip tanısı konur. Kürtaj sonrası gebe kalma biraz ertelenebilir. Ama isteyenler tüp bebek yöntemini kullanarak bebek sahibi olabilirler.
  • Bilgisayarlı tomografi sistemi rahim’in içinde bulunan polipleri gösterir.

ENDOMETRİYAL POLİP TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Polipler muayene esnasında fark edildiğinde cerrahi müdahale ile alınmalıdır, bu operasyona polipektomi denir. Polip şüphesi taşıyan kadınların rahim kanseri lezyon olasılığına karşı probe kürtaj)önerilir. Rahimdeki polip olduğu yerden koparak parçalanır ve polip ortadan yok olur. Bazı kitleler çok oynak olduğundan kürtaj esnasında alınamayabilir. Histeroskopi yöntemi ile polip alınır ve tedavi süreci tamamlanmış olur.

Sıla Yılmazer

Ben Sıla Yılmazer, tutkulu bir kadın doğum hemşiresi olarak kadın sağlığına adanmış bir sağlık profesyoneliyim. Doğum hemşiresi olma yolculuğuma İstanbul'da doğup büyüyerek başladım. İnsanlara yardım etme ve sağlık alanında hizmet verme tutkumu genç yaşlarda keşfettim ve bu beni doğum hemşiresi olmaya yönlendirdi. Üniversite eğitimimi birinci sınıf bir üniversitede tamamladım ve kadın doğum hemşiresi olarak nitelikli bir uzmanlık kazandım. Kariyerime bir doğum kliniğinde başlamamın ardından anne adaylarına destek olmak için sabırsızlanıyorum. Onların yanında olmak, doğum sürecinde rahatlamalarını sağlamak ve güvende hissetmelerini sağlamak benim için en önemli önceliklerden biridir. İşimi yaparken empati yeteneğimi kullanarak anne adaylarına duygusal ve fiziksel destek sunmaya çalışıyorum. İletişim becerilerimle her bir anne adayıyla etkili bir iletişim kurarak ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor ve onları yönlendirerek doğum sürecinde rahatlatıcı teknikler uygulamalarını sağlıyorum. Kadın sağlığı ve doğum süreci konularında sürekli olarak kendimi güncel tutmak için araştırmalar yapmaya ve mesleğimdeki en son gelişmeleri takip etmeye önem veriyorum. Amacım, her anne adayının sağlıklı ve olumlu bir doğum deneyimi yaşamasını sağlamak ve onlara destek olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaktır. Kadınların doğum sürecinde güvende hissetmeleri, onları rahatlatmamıza ve sağlıklı bir başlangıç yapmalarına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu