Tüp Bebek

Tüp Bebek Başarısını Artırma Yolları

Tüp bebek tedavisi her çiftte aynı başarıyı sağlamaz. Bir çok etken tedavinin başarılı veya başarısız olmasında rol oynar. Tedaviye başvuracak olan çiftlerin tüp bebek tedavisinden iyi bir sonuç alması için öncelikle uygulamaları gereken bazı hususlar bulunur. Genel olarak aynı sebeplerden tedaviye başvurulduğu için başarıyı artıran genel faktörler ve yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Tüp bebek tedavilerinde öncelikli olarak anne adayı incelenmelidir.
  • Yumurtlama tedavisinin her basamağı kontrol altında tutulmalıdır
  • Embriyo transfer aşamasında çök özenli çalışılmalıdır

Tüp bebek merkezi faktörü

Yukarıda bahsedilen uygulamalardan ziyade tüp bebek tedavisinde başarı oranında artış sağlamak için merkezde ve merkeze bağlı laboratuvar ortamında oldukça önemlidir. Öncelikle tedavi göreceğiniz merkezin standartları yüksek olmalıdır.

Laboratuvar ortamında bulunması ve uygulanması gerekenler şöyledir;

Preimplantasyon genetik tanı: genellikle tüp bebek tedavisinde tekrarlayan başarısızlıklarda, ileri yaş anne adaylarında, erkek faktörüne bağlı ciddi kısırlık problemlerinde başarı şansını artırmak için başvurulan ve genelde başarılı sonuçlar veren bir işlemdir.

Embriyo dondurma: tüp bebek tedavisi tamamlandıktan sonra arta kalan sağlıklı embriyolar dondurularak saklanır. Olası başarısız bir tedaviden sonra yeni bir gebelik şansı için kullanılır. Tedavi dondurulmuş embriyo kullanılarak uygulanıyorsa kadın hasta ilaç tedavisine alınmaz ve yumurta toplama işlemi uygulanmaz. Dondurularak saklanan embriyolar ile gebelik şansı taze embriyo kadar yüksektir.

Mikrotese: baba adayından hiç sperm elde edilemediği durumlarda testislerden sperme ulaşmak için uygulanan bir cerrahidir. Mikro tese yöntemi ile kaliteli spermlere ulaşılabilinir ve sağlıklı gebelikler sağlanabilir.

Tüplerin çıkarılması: kısırlığa neden olan sorun kadına ait tüplerden dolayı oluşmuşsa tüp bebek tedavisine başlamadan evvel tüplerin çıkarılması uygun olur. Tüplerin çıkarılması ile başarı şansı artabilir.

Gebeliğin sağlanması için en çok başvurulan ve en çok gelişmiş tedavi tüp bebek tedavisidir…

Dünya genelinde tüp bebek çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin isteklerine cevap veren bir yöntem haline gelmiştir. Birçok umutsuz vakada başarı sağlayan tek tedavi tüp bebek tedavisidir. Geçtiğimiz yıllara oranla tedavinin maliyeti de oldukça düşmüştür. Daha önceki yıllarda maddi açıdan birçok çiftte tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak imkansız gelirken artık birçok çiftin yüzü gülmektedir. Daha önceki yıllara oranla günümüzde tüp bebek tedavisinin başarı şansıda oldukça yükselmiştir.

Başarıyı en çok neler etkiler?

Kadının yaşı: tüp bebek tedavisinde başarı şansını önemli ölçüde etkileyen en önemli ayrıntı anne adayının yaşıdır. 37 yaşını geçmiş kadınlarda anne olma şansı daha az olurken 35 yaşın altındaki kadınlarda daha yüksektir. Öncelikle bu yöntemin uygulanması için belli şartların oluşması gerekmektedir.

Anne adayının yumurtalık kapasitesi: tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce bazı laboratuar ve ultrason yardımı ile ortaya çıkan problemler yumurtalık rezervi ile alakalı sorunlar belirlenir. Eğer bir sorun varsa tedavinin başarısı oldukça etkilenir.

Kısırlığa neden olan sorun: kadın ve erkeğin incelenmesinden sonra tespit edilen sorunun derecesine göre tedavi başarısı etkilenebilir. Tedavinin başarı oranı ortaya çıkan probleme göre değişkenlik gösterir.

Tekrarlayan başarısızlıklar: kaliteli merkezlerde gerçekleşen ilk 3 – 4 denemenin başarı şansı aşağı yukarı aynıdır. Ancak 4. denemeden sonra başarı şansında da azalma görülebilir. Ancak tecrübeli doktor ve kaliteli bir merkez seçimi ile her zaman başarı şansı vardır…

Sıla Yılmazer

Ben Sıla Yılmazer, tutkulu bir kadın doğum hemşiresi olarak kadın sağlığına adanmış bir sağlık profesyoneliyim. Doğum hemşiresi olma yolculuğuma İstanbul'da doğup büyüyerek başladım. İnsanlara yardım etme ve sağlık alanında hizmet verme tutkumu genç yaşlarda keşfettim ve bu beni doğum hemşiresi olmaya yönlendirdi. Üniversite eğitimimi birinci sınıf bir üniversitede tamamladım ve kadın doğum hemşiresi olarak nitelikli bir uzmanlık kazandım. Kariyerime bir doğum kliniğinde başlamamın ardından anne adaylarına destek olmak için sabırsızlanıyorum. Onların yanında olmak, doğum sürecinde rahatlamalarını sağlamak ve güvende hissetmelerini sağlamak benim için en önemli önceliklerden biridir. İşimi yaparken empati yeteneğimi kullanarak anne adaylarına duygusal ve fiziksel destek sunmaya çalışıyorum. İletişim becerilerimle her bir anne adayıyla etkili bir iletişim kurarak ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor ve onları yönlendirerek doğum sürecinde rahatlatıcı teknikler uygulamalarını sağlıyorum. Kadın sağlığı ve doğum süreci konularında sürekli olarak kendimi güncel tutmak için araştırmalar yapmaya ve mesleğimdeki en son gelişmeleri takip etmeye önem veriyorum. Amacım, her anne adayının sağlıklı ve olumlu bir doğum deneyimi yaşamasını sağlamak ve onlara destek olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaktır. Kadınların doğum sürecinde güvende hissetmeleri, onları rahatlatmamıza ve sağlıklı bir başlangıç yapmalarına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu