Gebelik

Gebelik Belirtileri

Gebe olan birçok kadın gebelik belirtilerini hissedebilir. Bu belirtileri sıralamak gerekir ise;

  • Gebeliğin en belirgin belirtisi adet döneminde yaşanan gecikmelerdir.
  • Gebeliğin başlangıcında bulantı, kusma, vajinal akıntıda artış, göğüslerde hassasiyet ve yorgunluk
  • Meme ucunda koyulaşma gebelik belirtileri arasındadır
  • Bazı durumlarda gebeliğin erken belirtileri arasında baş dönmesi
  • Hormonal değişimler ile alakalı idrar çıkma sıklığı
  • Sürekli uyuma hissi gebelik belirtilerindendir
  • Aşerme ya da bazı besinlere karşı tiksinti gebelik belirtileri arasındadır.

Erken gebelik belirtileri

Adet kanamasının gecikmesi: gebelik belirtisi adet kanamasının gecikmesi ile ortaya çıkar. Adet gecikmesi gebelik ile alakalı en belirgin belirtidir. Bazı kadınlarda adet dönemi ile beraber açık renkli bir kanama görülebilir. Ancak bu durum normal adet kanaması değildir. Gebelik belirtilerindendir.

Göğüslerde hassasiyet

Gebeliğin bir diğer belirtisi ise göğüslerde görülen büyümedir ve eskisinden daha hassastır. Göğüslerde hassasiyet giyinirken, yatarken ve banyo olurken rahatlıkla hissedilebilir.

Sık aralıklar ile idrara çıkma: gebelikte idrara çıkma sıklığı oldukça artar. Dışarıdan fark edilebilecek kadar fazla idrara çıkılabilir. İdrara sıklıkla çıkmak da gebelik belirtileri arasındadır.

Mide bulantısı: mide bulantısı gebeliğin başlangıcı ile beraber ortaya çıkan bir belirtidir. Mide aşırı derece bulanabilir ve sonunda kusma yaşanabilir. Mide bulantısı gebeliğin 1. Haftası ile beraber ortaya çıkabilir. Bazı gebe kadınlarda mide bulantısı sadece sabah uyandıkları zaman görülürken bazı anne adaylarında gebeliğin sonuna kadar ve gün boyunca devam edebilir.

Baş dönmesi: fazla ayakta kalmaktan dolayı baş dönemsi yaşanabilir. Baş dönmesinin belli türleri vardır ve hepsi gebelik belirtileri arasında olmayabilir.

Mide ekşimesi ve kabızlık: gebelik hormonları nedeni ile hormon düzeyi hazmı ağırlaştırabilir. Hazımsızlık bağırsak ve midede etkili olduğu için mide ekşimesi ve kabızlık kaçınılmaz olur.

Kokulara karşı aşırı hassasiyet: gebelikte kokulara karşı aşırı hassasiyet oluşabilir. Gebelikte diğer zamanlardan daha yoğun bir şekilde koku alma duyusu gelişebilir. Bazı yiyeceklerin kokusu ya da deodorant kokusu gebe bir kadını aşırı rahatsız edebilir. Bu durumda mide bulantısı yaşanabilir.

İştah artması ve bazı gıdalardan tiksinme: Gebeliğin başka bir belirtisi ise anne adayının aşırı artan iştahıdır. İştah artmasına birde aşerme eklenirse mevsimi olmayan meyveler ve sebzelere karşı büyük bir istek oluşabilir. Ancak bazı anne adaylarında ise yemeklere karşı tiksinti oluşabilir ve bu nedenle hiçbir şey yemek istemeyebilir.

Duygusal anlamda değişimler: gebelik hormonu nedeni ile anne adayında duygusal anlamda bazı değişimler oluşabilir. Bazı durumlarda çok çabuk sinirlenir, gereksiz yere ağlayabilir ya da çok mutlu olabilir. Bütün bu durumlar gebelikte son derece normaldir ve gebelik belirtilerindendir.

Vücut ısısının artması: gebelik döneminde vücut ısısında artış yaşanması normaldir. Isının artması en belirgin gebelik belirtilerindendir. Vücut ısısı ile beraber halsizlik ve yorgunluk da yaşanıyor ise kişi kendini hasta bile zannedebilir. Ancak gebe olunmadığından emin olmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.

Sıla Yılmazer

Ben Sıla Yılmazer, tutkulu bir kadın doğum hemşiresi olarak kadın sağlığına adanmış bir sağlık profesyoneliyim. Doğum hemşiresi olma yolculuğuma İstanbul'da doğup büyüyerek başladım. İnsanlara yardım etme ve sağlık alanında hizmet verme tutkumu genç yaşlarda keşfettim ve bu beni doğum hemşiresi olmaya yönlendirdi. Üniversite eğitimimi birinci sınıf bir üniversitede tamamladım ve kadın doğum hemşiresi olarak nitelikli bir uzmanlık kazandım. Kariyerime bir doğum kliniğinde başlamamın ardından anne adaylarına destek olmak için sabırsızlanıyorum. Onların yanında olmak, doğum sürecinde rahatlamalarını sağlamak ve güvende hissetmelerini sağlamak benim için en önemli önceliklerden biridir. İşimi yaparken empati yeteneğimi kullanarak anne adaylarına duygusal ve fiziksel destek sunmaya çalışıyorum. İletişim becerilerimle her bir anne adayıyla etkili bir iletişim kurarak ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor ve onları yönlendirerek doğum sürecinde rahatlatıcı teknikler uygulamalarını sağlıyorum. Kadın sağlığı ve doğum süreci konularında sürekli olarak kendimi güncel tutmak için araştırmalar yapmaya ve mesleğimdeki en son gelişmeleri takip etmeye önem veriyorum. Amacım, her anne adayının sağlıklı ve olumlu bir doğum deneyimi yaşamasını sağlamak ve onlara destek olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaktır. Kadınların doğum sürecinde güvende hissetmeleri, onları rahatlatmamıza ve sağlıklı bir başlangıç yapmalarına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu