Gebelik

Hamilelikte Pilatesin 26 Faydası

Zayıflamak, formda kalmak, zinde ve dinç olmak, sağlıklı ve uzun yaşamak isteyen kadın, erkek her yaştan bireyin tercih ettiği pilates, hamilelik döneminde de rahatlıkla yapılabilmektedir. Hem zihinsel hem de fiziksel detoks ve rahatlama sağlayan pilates, anne adayının sağlıklı bir gebelik geçirmesine, bebeğin de daha sağlıklı bir şekilde gelişip doğmasına yardımcı olmaktadır.

Hamilelikte pilatesin 26 faydası şu şekildedir.

 1. Hamilelik dönemi kadınların vücutlarında, özellikle bazı organlarında ödem ve şişlik oluşan bir dönemdir. Düzenli olarak pilates yapmak, vücutta ödem ve şişlik oluşmasını önler.
 2. Pilates sadece fiziksel bir aktivite değil, hem ruhsal hem de bedenen rahatlama sağlayan bir etkinliktir. Pilateste yapılan aktiviteler kadının doğru nefes almasına ve kendi kendini rahatlatmasına yardımcı olur.
 3. Pilates vücuttaki tüm kasları çalıştırıp güçlendirdiğinden, pilates yapan kadınların bel ve sırt kasları da güçlenir ve kadın hamileliğin ilerleyen aylarında bebeği ve artan kiloyu taşırken bel ve sırt ağrısı çekmez.
 4. Hamilelik dönemindeki kadınların en önemli sorunu olan fazla kilolara, pilates yapan hamilelerde rastlanmaz.
 5. Hamilelik döneminde artan iştah ve tatlı ihtiyacı dolayısıyla, gebe kadınların çoğu vücudun ihtiyacından çok daha fazla miktarda yerler. Bu durum da beraberinde diyabeti getirir. Ancak pilates yapan kadınlar da diyabet görülme ihtimali çok daha düşüktür.
 6. Gebelik anne adayında stres, sıkıntı, değersizlik, aşırı duygusallık gibi olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Pilates yapan kadınlar daha mutlu, huzurlu, kendisiyle ve karnındaki bebekle daha barışık bir ruh haline sahip olurlar. Bu sebeple de daha az duygusal travmalar yaşarlar.
 7. Pilates tüm vücudu çalıştırdığından, gebeliğin en önemli sorunlarından birisi olan kabızlık problemi de pilates yapanlarda daha az oranda yaşanmaktadır.
 8. Her gün düzenli olarak pilates yapıldığında vücut her an dinç, zinde, enerjik ve dinamik olur.
 9. Gebelik süresince düzenli olarak pilates yapan annelerin bebeklerinin hem daha atletik yapılı hem de daha sağlıklı oldukları gözlenmiştir.
 10. Pilates yapan gebe kadın vücudunu ve kendini nasıl gevşeteceğinin öğrendiğinden, normal doğum yaparken nefes ve ıkınma egzersizlerini çok rahatlıkla yapabilir ve normal doğumda daha az zorlanabilir.
 11. Pilates hamilelikte fazla kilo alımına engel olduğundan, doğumdan sonra da fit bir görünümde olmak mümkündür.
 12. Pilates yapan kadınların, yapmayanlara oranla daha kısa sürede doğum yapabildikleri gözlenmiştir.
 13. Gebeler için özel olarak planlanan, ayarlanan hamile pilatesi ile hamilelik dönemi sağlık ve güzellik açısından daha olumlu geçer.
 14. Hamilelerin çoğunda görülen bacak ve ellerdeki ödemler, pilates yapan gebe kadınlarda çok daha az miktardadır.
 15. Hamilelik süresince pilates yapan kadınlar hem kendi ciğerlerini hem de bebeğin ciğerlerini güçlendirmiş olurlar.
 16. Pilates yapan hamilelerin vücutları doğum sonrasında çok hızlı bir şekilde iyileşir.
 17. Pilates hem hamilenin hem de bebeğin kalp ve damar sağlığı için koruyucu etki gösterir.
 18. Sigara içen kadınlar gebeliğin başında sigarayı bıraktıklarında, vücutlarında birikmiş zararlı maddeleri pilates yaparak çok daha hızlı bir şekilde atarlar.
 19. Alınan fazla kilolar, vücuttaki ağırlık ve şişlik dolayısıyla rahat uyku uyuyamayan gebeler, düzenli olarak pilates yaptıklarında daha konforlu bir uyku uyuyabilirler.
 20. Pilates yapan kadınların bebeklerinin vücutlarının daha sağlıklı geliştiği ve prematüre bebek riskinin pilates yapan gebelerde daha az olduğu bilinmektedir.
 21. Düzenli olarak pilates yapan kadınlar enerjik ve zinde olduklarından, istedikleri aktivitelere gerçekleştirebilirler ve bu sebeple de daha az stresli olular.
 22. Pilates yapan kadın kendisini mutlu hissettiğinden kendine, hayatına ve bebeğine daha iyi tutunur, daha çok sahiplenir.
 23. Çoğu kadının hayatının merkezindeki fikir fit olmaktır. Pilates yapan kadınlar hem normal dönemde hem de gebelikte fit bir görünüme sahip olduklarından öz güvenleri yüksek olur.
 24. Pilates yapmak anne adayını daha sağlıklı, zinde ve mutlu yaptığından, bebeğin tüm yeterliliklerinin temelinin atıldığı anne karnındaki dönemi verimli geçen bebekler de daha zeki olurlar.
 25. Kadınların hastalığa yakalanma konusunda en hassas oldukları dönem olan gebelik döneminde pilates yapmak kadının bağışıklık sistemini güçlendirir.
 26. Pilateste hareketler ağır, yorucu ya da sert olmadığından diğer sporların gebelikte yapılması sakıncalı görülürken pilates faydalı bulunmaktadır.

Sıla Yılmazer

Ben Sıla Yılmazer, tutkulu bir kadın doğum hemşiresi olarak kadın sağlığına adanmış bir sağlık profesyoneliyim. Doğum hemşiresi olma yolculuğuma İstanbul'da doğup büyüyerek başladım. İnsanlara yardım etme ve sağlık alanında hizmet verme tutkumu genç yaşlarda keşfettim ve bu beni doğum hemşiresi olmaya yönlendirdi. Üniversite eğitimimi birinci sınıf bir üniversitede tamamladım ve kadın doğum hemşiresi olarak nitelikli bir uzmanlık kazandım. Kariyerime bir doğum kliniğinde başlamamın ardından anne adaylarına destek olmak için sabırsızlanıyorum. Onların yanında olmak, doğum sürecinde rahatlamalarını sağlamak ve güvende hissetmelerini sağlamak benim için en önemli önceliklerden biridir. İşimi yaparken empati yeteneğimi kullanarak anne adaylarına duygusal ve fiziksel destek sunmaya çalışıyorum. İletişim becerilerimle her bir anne adayıyla etkili bir iletişim kurarak ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor ve onları yönlendirerek doğum sürecinde rahatlatıcı teknikler uygulamalarını sağlıyorum. Kadın sağlığı ve doğum süreci konularında sürekli olarak kendimi güncel tutmak için araştırmalar yapmaya ve mesleğimdeki en son gelişmeleri takip etmeye önem veriyorum. Amacım, her anne adayının sağlıklı ve olumlu bir doğum deneyimi yaşamasını sağlamak ve onlara destek olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaktır. Kadınların doğum sürecinde güvende hissetmeleri, onları rahatlatmamıza ve sağlıklı bir başlangıç yapmalarına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu