Jinekoloji

Menopoz Belirtileri Nelerdir ?

Menopozun belirtileri kaç yaşın da ne zaman başlamaktadır?

Menopoz dönemi genellikle kadının 45 yaş civarın da her yıl düzenli olarak gördüğü adet kanamalarının tam anlamı ile kesilmesi durumudur. Yaş ortalaması bazen değişebilir bazı kadınlar erken yaşta menopoz dönemine girmiş olabilir. Bu duruma erken müdahale edildiği takdirde kadının erken menopoza girmesi engellenebilir. Ayrıca menopoz dönemine girmeden 1 ile 2 yıl öncesin de kadının adet kanamaların da meydana gelen düzensizlikler ve değişimler ilk belirtiler olarak görülmektedir. Bu durumu kadınlar bir uyarı ikaz olarak algılamalı ve 40 yaşından sonra 6 ayda bir uzman bir jinekoloğa gidip tam muayene olmalıdır.

Menopoz dönemlerin de rastlanan şikâyetler nelerdir?

Menopoz dönemi genel olarak kadının yumurtalık fonksiyonlarının tam anlamı ile tükenmesi sonrasın da meydana gelen adet kanamalarının kesilmesidir. Kadının kesin bir şekil de menopoza girdiğinin belirtisi ise 1 yıl boyunca aralıksız olarak hiç adet görmemiş olması durumudur. Bu durum sonrası tıbben kadın menopoz kabul edilir. Şayet bayanın yaşı küçük ise bir sene beklemeyip kesinlikle doktora başvurmalıdır.

Menopozun belirtileri nasıldır? Kaç yıl kadar sürmektedir?

Menopoz genellikle kadınlar da terlemeler ve ateş basmaları şeklin de belirtiler göstermektedir. Ayrıca psikolojik sıkıntılar da yaklaşık olarak 1 ile 2 yıl kadar sürmektedir, ancak bu süreç sonrasın da geçer ya da nadiren olsa da biraz uzun sürebilmektedir. Menopoz daha uzun vadeler de meydana gelen kemik erimesi problemleri, kadının vücudun da meydana gelen değişimler, genital bölge de ve meme uçların da değişimlerin olması çoğunlukla her kadın için faklı şiddetler de olmaktadır. Ancak bu belirtiler kadın da yaşlanma ile beraber devam etmektedir.

Sıcak (ateş) basması terlemeler vb. belirtiler?

Kadının menopoza girmesi ile adet kanamalarını da kesilmektedir. Fakat pek çok kadın da menopoz dönemlerin de terlemeler, ateş basmaları, çarpıntılar şeklin de belirtiler görülmektedir ve şiddetleri de artmaya başlayabilir. Genellikle kadın da meydana gelen bu belirtilere ise “vazomotor” belirtiler denir. Hatta menopoza giren kadınların yaklaşık olarak %60 ile %70’in de bu tarz belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca bazı kadınlar bu belirtileri hiç yaşamadan da menopoz dönemini atlatabilmektedir. Genellikle sıcak basması ya da ateş basması durumları kadının yüzün de, kolların da, ellerin de ve vücudunun üst yarısın da hiç beklenmedik anda terleme, titreme, sıcaklık hissi ve kızarma şeklinde de yaşanmaktadır. Hatta bu belirtiler kadının gece uykusundan uyandırabilecek düzeyde de görülmektedir. Çoğunlukla bu belirtiler 3 ile 5 dakika kadar sürer ve sonrasın da geçer.

Sıla Yılmazer

Ben Sıla Yılmazer, tutkulu bir kadın doğum hemşiresi olarak kadın sağlığına adanmış bir sağlık profesyoneliyim. Doğum hemşiresi olma yolculuğuma İstanbul'da doğup büyüyerek başladım. İnsanlara yardım etme ve sağlık alanında hizmet verme tutkumu genç yaşlarda keşfettim ve bu beni doğum hemşiresi olmaya yönlendirdi. Üniversite eğitimimi birinci sınıf bir üniversitede tamamladım ve kadın doğum hemşiresi olarak nitelikli bir uzmanlık kazandım. Kariyerime bir doğum kliniğinde başlamamın ardından anne adaylarına destek olmak için sabırsızlanıyorum. Onların yanında olmak, doğum sürecinde rahatlamalarını sağlamak ve güvende hissetmelerini sağlamak benim için en önemli önceliklerden biridir. İşimi yaparken empati yeteneğimi kullanarak anne adaylarına duygusal ve fiziksel destek sunmaya çalışıyorum. İletişim becerilerimle her bir anne adayıyla etkili bir iletişim kurarak ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor ve onları yönlendirerek doğum sürecinde rahatlatıcı teknikler uygulamalarını sağlıyorum. Kadın sağlığı ve doğum süreci konularında sürekli olarak kendimi güncel tutmak için araştırmalar yapmaya ve mesleğimdeki en son gelişmeleri takip etmeye önem veriyorum. Amacım, her anne adayının sağlıklı ve olumlu bir doğum deneyimi yaşamasını sağlamak ve onlara destek olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaktır. Kadınların doğum sürecinde güvende hissetmeleri, onları rahatlatmamıza ve sağlıklı bir başlangıç yapmalarına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu