Jinekoloji

Menopoz Nedir ? Etkileri Nelerdir ?

Kadınların korkulu rüyası menopoz tam olarak nedir ve ne zaman görülür? Bu günkü yazımızda bu konu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Menopoz anlamca adet döneminde oluşan kanamanın bitmesi anlamındadır. Bu dönemlerde yumurtalıklarda kadınlarda bulunan östrojen ve progesteron hormonu salgısı ağırlaşır ve kısa bir zaman sonra tamamen durur. Eğer kadın bir yıl boyunca adet görmemiş ise menopoz dönemine girmiş demektir.

Bazı kadınlarda adet kanamasının kesilmesi ile başka belirtilere ortaya çıkmaz. Diğer kadınlarda ise, adet kesilmesi ile beraber, sıcak basması, aşırı terleme, yorgunluk gibi değişiklikler görülebilir. Bu değişikliklerin boyutu kişiye göre değişken olabilir. Menopozun  belirtileri arasında, sinir, uykusuzluk ve depresyonda olabilir. Menopoz ile oluşan değişiklikler kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

MENOPOZ’A GİRME YAŞI KAÇTIR?

Östrojen düşmesi ile dengesiz ve miktarı değişken adet kanamaları olur. Menopoza giriş zamanını etkileyen en önemli etken kalıtımsal etkenlerdir. Menopoza giriş yaşı yapılan araştırmalara göre 50 yaşlarıdır. Ancak Türkiye genelinde bu yaş ortalaması 45 yaşlarına kadar düşmektedir. Bu nedenle menopoz yaşı 30’ lu yaşlarda erken menopoz 50’ li yaşlarda ise geç kalınmış menopoz olarak
adlandırılır. Kadında menopoz yaşını etkileyen bir diğer faktör ise anne ya da teyzesinin menopoza girme yaşıdır.

MENOPOZUN KADIN ÜZERİNDE ETKİLERİ NELERDİR?

40 ve 50 yaşlarında menopoz kadınlar açısından kendine özgü bir evredir. Menopoz bir hastalık türü değildir. Menopozla beraber kadında hormonal değişimler olur. Kadının adetten kesildiği dönemdir. Bu dönem korkulacak bir tehlike taşır. Bu dönemde hamile kalma olasılığı kesinlikle yoktur. Bu nedenle kadın daha rahat ve mutlu olmalı ve huzurla geçirilmesi gereken bir dönem olduğunu farkına varmalıdır.

Menopoz zamanında kadınları korkutan doğurganlığını kaybetmiş olmasıdır. Bu korku ile hem anne olan kadınlar hem de olmayan kadınlar için sıkıntılı bir dönemdir. Daha önce anne olmamış kadınlar için daha sıkıntılı bir dönemdir. Bu sıkıntı da gayet normal bir durumdur. Hormon değişikliğine bağlı olarak fizyolojik sıkıntılarda ortaya çıkabilir; yüz kızarması, terleme, ateş basması, halsizlik, uykusuzluk gözlemlenebilir.

Menopoz dönemine girmiş kadınların bazılarında cinsel istekte azalma görülürken bazılarında ise azalma olur. Hayatını düzenli ve stressiz geçiren bir kadın bu dönemi rahatlıkla bir şekilde atlatabilir. Menopoz dönemi aynı ergenlik dönemine benzer. Gelip geçici belirtileri olur. Bu dönemlerde eşler arasında hoş görü çok önemlidir ve her ikisi de bu dönemin belli bir süre sonra sona ereceğini bilmelidir.

MENOPOZUN BELİRTİLERİ

 • Çarpıntı
 • Sıcak basması ve aşırı terleme
 • Sinir, unutkanlık
 • Yorgunluk, halsizlik
 • Depresyon
 • Adet kanamasının kesilmesi
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Nedensiz ağlama
 • Eklem ağrısı
 • Cilt kuruluğu
 • Saç dökülmesi ve kırılması
 • Daha çabuk kilo alabilme
 • Cinsel ilişkide ağrı
 • Vajinal kuruluk
 • Zihinsel fonksiyonlarda yavaşlama
 • Osteoporoz

Sıla Yılmazer

Ben Sıla Yılmazer, tutkulu bir kadın doğum hemşiresi olarak kadın sağlığına adanmış bir sağlık profesyoneliyim. Doğum hemşiresi olma yolculuğuma İstanbul'da doğup büyüyerek başladım. İnsanlara yardım etme ve sağlık alanında hizmet verme tutkumu genç yaşlarda keşfettim ve bu beni doğum hemşiresi olmaya yönlendirdi. Üniversite eğitimimi birinci sınıf bir üniversitede tamamladım ve kadın doğum hemşiresi olarak nitelikli bir uzmanlık kazandım. Kariyerime bir doğum kliniğinde başlamamın ardından anne adaylarına destek olmak için sabırsızlanıyorum. Onların yanında olmak, doğum sürecinde rahatlamalarını sağlamak ve güvende hissetmelerini sağlamak benim için en önemli önceliklerden biridir. İşimi yaparken empati yeteneğimi kullanarak anne adaylarına duygusal ve fiziksel destek sunmaya çalışıyorum. İletişim becerilerimle her bir anne adayıyla etkili bir iletişim kurarak ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor ve onları yönlendirerek doğum sürecinde rahatlatıcı teknikler uygulamalarını sağlıyorum. Kadın sağlığı ve doğum süreci konularında sürekli olarak kendimi güncel tutmak için araştırmalar yapmaya ve mesleğimdeki en son gelişmeleri takip etmeye önem veriyorum. Amacım, her anne adayının sağlıklı ve olumlu bir doğum deneyimi yaşamasını sağlamak ve onlara destek olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaktır. Kadınların doğum sürecinde güvende hissetmeleri, onları rahatlatmamıza ve sağlıklı bir başlangıç yapmalarına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu