Jinekoloji

Rahim İçi Polip

Rahim İçi Polip NedirBelirtileri Ve Tanısı Nasıl Yapılır?

Rahim içi polipler rahmin iç tabakasında kalınlaşma sonucu normal orantısından fazla büyümesi ile ortaya çıkan rahim in içinde oluşan “et parçası” olarak tanımlanmaktadır. Rahim içi polipler kadınlarda genellikle her yaşta görülebilecek bir durumdur. Sık olarak menopoz öncesi dönemde yâda menopoz döneminde kadınlarda sık ve yaygın olarak görülmektedir.

RAHİM İÇİ POLİPİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genel olarak rahim içi poliplerin boyutları büyüktür. Tek başına değil birden fazla polipler rahim in içinde meydana gelmektedir. Rahimde fazla olan polipler kişide düzensiz kanamalara, adet kanamasının uzun sürmesi ve şiddetli normalden çok fazla kanamalar olmasına sebep olmaktadır. Kadının cinsel ilişki sırasında kanama olması ve adet olduğu dönemlerde ise kramp şeklinde ağrılar olmasına neden olmaktadır. Rahim içi polipleri kadının gebe kalmasına engel olmaktadır ve düşük riski çok yüksektir. Gebe kalamayan ve bebek sahibi olamayacak kadınlar tüp bebek yöntemini kullanarak sağlıklı bir bebeğe sahip olarak anne olabilirler.

RAHİM İÇİ POLİPLERİN TANISI VE TEŞHİSİ NASIL YAPILIR?

Rahim içi poliplerin tanısının yapılabilmesi için kadının rahim içerisinden kürtaj yani örnekleme ile alınan dokularla patolojik incelemeler yapılır ve sonucunda polip teşhisi konulabilmektedir. Kadının jinekolojik muayene yapılması ve “histeroskopi “yöntemi ile incelenir.  Ayrıca rahim in içine steril su ile doldurularak ultrasonografi ile polip şüphesi olan kişilerde inceleme yapılarak tanı ve teşhis yapılabilmektedir.Genellikle ultrasonografi yönteminde rahim içindeki polipleri net olarak görmek mümkün olmayabilir.

Bunun sebebi ise rahim in içersindeki ön ve arka duvar birbirine yapışık halde durur. Polipler ikisinin arasında kaldığı için düzleşir ve görünümü kolay olmaz. Ancak rahim içi suyla doldurularak yapılan” histerosonografi “incelemesinde içerdeki polipleri net olarak görülmesi mümkün olmaktadır. Rahim içi polipler kadında gebelik riski oluşturmaktadır ve bebek oluşumu olmaz. Tıpta önerilen tüp bebek yöntemi her kadının sağlıklı bebekleri olmasına yardımcı olmaktadır.

RAHİM İÇİ POLİP HASTALIĞI OLAN KADINLAR GEBE KALABİLİR Mİ?

Rahim içi polipleri olan kadınların genelinde gebe kalımı zor olmaktadır. Ayrıca kadın gebe kalsa bile düşük faktörü çok görülmektedir. Bu sebepten dolayı rahim içi polipleri kürtaj yöntemi ile parça alımı esnasında parçalanarak ortadan kaybolması sağlanabilir. Ama tam netice alınamayabildiği vakalarda olmaktadır. Genel olarak bu poliplerin nüksetme durumu söz konusu olabilir. Kadında gebelik oluşmuyor ise tüp bebek tedavileri ile çiftler kolaylıkla bebek sahibi olmaktadır.

RAHİM İÇİ POLİPLERİN TEDAVİSİ MÜMKÜNMÜDÜR?

Poliplerin genel olarak “histeroskopi “yöntemi ile rahim içinden görülerek alınabilmektedir. Çıkarılan polipler patoloji tarafından incelenir. Polip tedavisi rahim içinden örnekleme alınarak  “kürtaj” lezyonun ortadan kaybolması sağlanabilir. Bu işlem ile kişide iyileşme söz konusu ise başka tedavi gerektirmez. Ayrıca poliplerin düzenli olarak takip altında olmaları gerekir.

Sıla Yılmazer

Ben Sıla Yılmazer, tutkulu bir kadın doğum hemşiresi olarak kadın sağlığına adanmış bir sağlık profesyoneliyim. Doğum hemşiresi olma yolculuğuma İstanbul'da doğup büyüyerek başladım. İnsanlara yardım etme ve sağlık alanında hizmet verme tutkumu genç yaşlarda keşfettim ve bu beni doğum hemşiresi olmaya yönlendirdi. Üniversite eğitimimi birinci sınıf bir üniversitede tamamladım ve kadın doğum hemşiresi olarak nitelikli bir uzmanlık kazandım. Kariyerime bir doğum kliniğinde başlamamın ardından anne adaylarına destek olmak için sabırsızlanıyorum. Onların yanında olmak, doğum sürecinde rahatlamalarını sağlamak ve güvende hissetmelerini sağlamak benim için en önemli önceliklerden biridir. İşimi yaparken empati yeteneğimi kullanarak anne adaylarına duygusal ve fiziksel destek sunmaya çalışıyorum. İletişim becerilerimle her bir anne adayıyla etkili bir iletişim kurarak ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor ve onları yönlendirerek doğum sürecinde rahatlatıcı teknikler uygulamalarını sağlıyorum. Kadın sağlığı ve doğum süreci konularında sürekli olarak kendimi güncel tutmak için araştırmalar yapmaya ve mesleğimdeki en son gelişmeleri takip etmeye önem veriyorum. Amacım, her anne adayının sağlıklı ve olumlu bir doğum deneyimi yaşamasını sağlamak ve onlara destek olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaktır. Kadınların doğum sürecinde güvende hissetmeleri, onları rahatlatmamıza ve sağlıklı bir başlangıç yapmalarına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu