Tüp Bebek

Tüp Bebek ve Beslenme

Anne olmak için hazırlanan tüm kadınların gebelik başlamadan önce ve sonra beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri ve düzenli bir beslenme programı hazırlamaları gerekmektedir. Gebe kalabilmek için tüp bebek tedavisine başvuran anne adaylarının da yine beslenmesine oldukça dikkat etmesi ve bu konuda titiz davranması gerekmektedir.

Anne adayı aşırı kilolu ve tüp bebek tedavisi düşünüyor ise fazla kilo tüp bebek tedavisinde başarı şansını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce anne adayının fazla kilolarından kurtulması gerekmektedir. Fazla kilolardan kurtulmak tüp bebek tedavisini olumlu yönde etkileyecektir. Bu gibi sorunları olan anne adaylarının uzman bir kişi tarafından yardım alması ve egzersiz hareketlerle kilo vermesi önemlidir.

Aşırı kilo daha çok polikistik over hastalarında sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Tüp bebek tedavisine başvuran hastaların büyük bir kısmı polikistik over hastalarıdır.

Tüp bebek tedavisi yapılacak adaylara beslenme önerileri

• Tüp bebek tedavisinde anne adayının bol su tüketmesi önemlidir

• Anne adayının çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durması gerekmektedir

 Tüp bebek tedavisine dâhil olan anne ve baba adaylarının tedaviye başlamadan en az 3 ay önce sigara alışkanlığından kurtulması gerekir ve tedavi süresince kullanmamaları şarttır. Çünkü sigara üreme organları üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır.

• Ayrıca tüp bebek tedavilerinde alkol kullanımı da kesinlikle tercih edilmemelidir

• Anne adayının tedavi boyunca protein ağırlıklı gıdalar ile beslenmesi şarttır

• Kırmızı et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir

• Taze meyve ve sebze ihmal edilmemelidir

• Tüp bebek tedavilerinde egzersiz hareketler ve sporda oldukça önemlidir. Doktorun tavsiyesi dışına çıkmadan bu tür aktiviteler ihmal edilmemelidir. Bu tür aktiviteler bebek ve anne açısından oldukça faydalıdır.

• Şeker hastalığı, yüksek tansiyon hastalığı ve kronik bir rahatsızlığı olan adayların tüp bebek tedavisi boyunca kontrol altında olması ve gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

Sigara ve Tüp Bebek

Sigara kadın ve erkekte kısırlığa neden olabilecek faktörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle sigara alışkanlığı olan kişilerin tüp bebek tedavisine başlamadan önce sigarayı mutlaka bırakması gerekir. Sigara bilindiği gibi üreme organları üzerinde olumsuzluklara neden olan bir maddedir. Sigaraya bağlı olarak vücuda giren nikotin yumurtalıklara zarar vererek oluşabilecek yumurtalarda bozukluklara neden olabilir. Bunun yanı sıra sigara erken menopoz için de bir risk faktörüdür. Sigara kullanan kadınlarda doğal yolla gebelik oluşma şansı oldukça düşer ve oluşan gebeliklerde tamamlanmadan sonlanabilir.

Sigaraya rağmen gebelik oluşmuşsa ve anne adayı hala sigara kullanmaya devam ediyorsa bedeninde taşıdığı bebeği de büyük risk altındadır. Anne karnındaki bebekte sigaraya bağlı olarak ciddi sağlık problemleri görülebilir. Sigara kullanımını bırakan kadınlarda tüp bebek tedavisinde başarı şansı artabilmektedir.

Sıla Yılmazer

Ben Sıla Yılmazer, tutkulu bir kadın doğum hemşiresi olarak kadın sağlığına adanmış bir sağlık profesyoneliyim. Doğum hemşiresi olma yolculuğuma İstanbul'da doğup büyüyerek başladım. İnsanlara yardım etme ve sağlık alanında hizmet verme tutkumu genç yaşlarda keşfettim ve bu beni doğum hemşiresi olmaya yönlendirdi. Üniversite eğitimimi birinci sınıf bir üniversitede tamamladım ve kadın doğum hemşiresi olarak nitelikli bir uzmanlık kazandım. Kariyerime bir doğum kliniğinde başlamamın ardından anne adaylarına destek olmak için sabırsızlanıyorum. Onların yanında olmak, doğum sürecinde rahatlamalarını sağlamak ve güvende hissetmelerini sağlamak benim için en önemli önceliklerden biridir. İşimi yaparken empati yeteneğimi kullanarak anne adaylarına duygusal ve fiziksel destek sunmaya çalışıyorum. İletişim becerilerimle her bir anne adayıyla etkili bir iletişim kurarak ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor ve onları yönlendirerek doğum sürecinde rahatlatıcı teknikler uygulamalarını sağlıyorum. Kadın sağlığı ve doğum süreci konularında sürekli olarak kendimi güncel tutmak için araştırmalar yapmaya ve mesleğimdeki en son gelişmeleri takip etmeye önem veriyorum. Amacım, her anne adayının sağlıklı ve olumlu bir doğum deneyimi yaşamasını sağlamak ve onlara destek olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaktır. Kadınların doğum sürecinde güvende hissetmeleri, onları rahatlatmamıza ve sağlıklı bir başlangıç yapmalarına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu